Takzvaný asparágus bol v minulosti hojne využívaný ako zelená časť dekoratívnych kytíc. Mohli by sme povedať, že sa táto rastlina nachádzala v každej jednej kytici, ktorú ste si zakúpili. Dnes sa už neteší tak veľkej obľube, čo je však škoda, pretože jeho dekoratívne lístky, dokážu skrášliť každý balkón i terasu.
Asparágus je blízky príbuzný špargli, určenej na konzumáciu. Jeho slovenský názov je dokonca okrasná špargľa. Táto súvislosť vyplýva aj z anglického pomenovania špargle, teda „asparagus“. V podstate ide o tú istú rastlinu, len rozdielny druh.
Asparágus patrí medzi veľmi nenáročné rastliny. Môžete ho pestovať na akejkoľvek svetovej strane, pretože zvládne polotieň i priame slnko. Dôležitá je preňho najme teplota, v lete by nemala presiahnuť viac ako dvadsaťdva stupňov. Pri horúčavách ho preto radšej presuňte do interiéru, alebo aspoň na miesto , ktoré je chránené pred priamym slnkom. Počas zimy, by nemal byť vystavený teplotám nižším ako desať stupňov, takže ho radšej presuňte do interiéru. Rastline celkovo vyhovujú nižšie teploty.
Jeho veľmi dobrou vlastnosťou je, že mu nevadí ani extrémne znečistené ovzdušie. Takže pestovanie v mestských podmienkach, nie je problém, a to ani vtedy, ak je váš balkón umiestnený priamo nad hlavnou cestou. Ak sa ho rozhodnete umiestniť v interiéri, slúži ako čistička vzduchu. Navyše mu neprekáža ani príliš suchý vzduch a dym z cigariet.
Rastlinka je náchylná taktiež na sucho. Polievať by ste ju mali pravidelne, pokojne ja každý deň. substrát musí byť vždy vlhký. Toto pravidlo platí počas jari, leta a jesene. V zime zálievku môžete znížiť. Ak chcete, aby sa vášmu asparágusu darilo, môžete ho raz za čas pohnojiť. Vhodné sú hnojivá určené na zelené izbové rastliny.
Ideálna je ľahšia až stredne ťažká zemina. Presádzať ho nemusíte každý rok, ale až vtedy keď rastlinka viditeľne vyrastie.