Vyčistené kanalizačné potrubia umožňujú prietok nečistôt a odpadu z domácností, ktoré sú na ňu napojené. To, aby boli stále funkčné, treba však zabezpečiť a venovať sa aj prevencii havarijných stavov. Upchaté potrubie je hotová pohroma pre všetkých jej užívateľov, pretože ich dokáže odstaviť od bežného života na čas potrebný na vyčistenie kanalizácie.
V súčasnosti poznáme dve metódy efektívneho čistenia kanalizačných a odpadových potrubí, a tými sú elektromechanické a vysokotlakové čistenie. Elektromechanický spôsob sa nazýva aj krtkovanie, odvodené je od štýlu čistenia, pri ktorom sa používa oceľová rotačná špirála, tá vykonáva rotačný a vibračný pohyb naraz, a tak odstraňuje usadeniny a špinu, zachytené na vnútornej strane potrubia. Táto metóda sa využíva hlavne v priestoroch, kde neprichádza do úvahy použitie vysokotlakového čistenia, pretože by hrozilo zatopenie priestoru. Špirály nemajú problém vyčistiť aj kolená s 90° ohybom.
Za najdôkladnejší spôsob čistenia sa však považuje vysokotlaková metóda, ktorej podstata spočíva v čistení vysokým tlakom vody. Na to sa používa krtkovanie stroj, ktorý disponuje meniteľnými tryskami podľa druhu znečistenia, napojené na hadicu s dĺžkou až 100 metrov. Stroj je zabudovaný vo vozidle typu dodávka, takže sa ním dá dostať kamkoľvek. Vysoký tlak vody prostredníctvom hadice vytláča a strháva aj hrubé nečistoty z potrubia, ale negatívom tejto metódy je, že sa nedá použiť v každom priestore, pretože pri nej hrozí vytopenie.
Firmy, ktoré sa venujú čisteniu kanalizácií, ponúkajú aj monitoring a trasovanie a tiež ostatné inštalačné práce. Kamerou dokážu zmonitorovať stav vnútra potrubia a zistiť presné miesto a rozsah poškodenia, aby ho mohli opraviť ešte skôr ako dôjde k havarijnému stavu. Okrem toho čistia a inštalujú WC misy, drezy, sprchy, batérie, žľaby a podobne, môžete sa na nich obrátiť nonstop aj počas voľna a sviatkov, sú k dispozícii pri havarijných stavoch aj bežných opravách.