O internete vecí sa dozvedáme stále viac a dokonca už začína vo viacerých prípadoch chytať reálnu podobu v podobe inteligentného bývania, respektíve praktického prepojenia elektronických zariadení v bežných domácnostiach, ale aj podnikoch. Na tento moderný spôsob bývania a využívania zariadení zatiaľ hladíme veľmi pozitívne, ale je tu jedno nepríjemné riziko, o akom sa hovorí už menej, i keď v poslednej dobe stále častejšie.
IoT- Internet of Things alebo po slovensky internet vecí je označením technológie vzájomne prepojených moderných elektronických prístrojov, ktoré dokážu spolupracovať na základe ich ovládania cez internetovú sieť. Ovládať tieto prístroje je možné diaľkovo a to napríklad formou chytrého mobilu alebo počítača pripojeného k sieti, pričom vzdialenosť nie je žiadnou prekážkou. Veľmi praktická cesta a vlastne charakteristická vlastnosť tohto nového ovládania začína najmä vtedy, pokiaľ tieto moderné zariadenia v domácnosti vzájomne prepojíte do podoby, kedy ich bude možné ovládať prakticky pomocou jedného prenosného zariadenia, teda smartfónu alebo tabletu či počítača. Stačí jednoduchý príkaz a vaša domácnosť bude fungovať ťuknutím na displej alebo kliknutím myškou. Pokiaľ vlastníte poschodový dom, nebude nutné operovať s elektronikou manuálne na každom poschodí, všetky poschodia, miestnosti a ich zariadenia môžete ovládať veľmi prakticky a to cez smartfón.
Táto nová a už prakticky zavedená technológia pôsobí veľmi prakticky a príťažlivo, dokáže uľahčiť náš každodenný život aj pri tých najbežnejších operáciách. Ale ako som naznačil, je tu jedno veľké riziko.
Zrejme všetci dobre vieme a neustále čítame o nekončiacej hrozbe internetových vírusov a praktikách novodobých hackerov. „Vďaka“ internetu sa dostanú do vášho počítača alebo mobilu a dokážu ho ovládať, nevraviac o zistení a zneužití vašich osobných údajov, súborov, passwordov, atď. Touto cestou sa dá napríklad dostať aj k vášmu bankovému účtu, teda pokiaľ „bankujete“ online cez mobil. Presne táto istá hrozba spojená s nabúraním sa do do zariadení hrozí aj v prípade internetu vecí a v praxi by to mohlo vyzerať tak, že sa vám niekto nabúra sa do kamerového systému a bude vás sledovať, deaktivuje detektor pohybu, zmení teplotu svetla na smart žiarovkách alebo vykoná podobné nepríjemnosti, ktoré si zatiaľ radšej ani nechceme predstaviť.