V uplynulých článkoch týkajúcich sa prokrastinácie sme si prebrali všetko, čo by sme mali robiť, aby sme sa dokázali nakopať k nejakej činnosti. Dnes si ukážeme zopár problémov, ktoré medzitým môžu vzniknúť a, samozrejme, aj ich riešenia.
Hneď tu máme prvú prekážku, s ktorou sa skôr či neskôr budete potýkať. Existuje tzv. rozhodovacia paralýza – vtedy sa totiž nevieme rozhodnúť spomedzi toľkého mora možností, tak nespravíme nič. Preto potrebujeme zúžiť výber na čo najmenej možností, aby sme sa čo najrýchlejšie dokázali rozhodnúť.
Ďalším fenoménom je takzvaný ,,plán B“, ktorý si robí mnoho ľudí pre prípad, ak by im ten prvý nevyšiel. Je ale dokázané, že ľuďom, ktorí nepremýšľajú nad plánom B, sa ich plán A vydarí viac. Nikdy nemajte plán B. Viac vecí sa podarí, keď do nich idete naplno.
Pri plánovaní svojho denného rozvrhu je užitočné použiť aj takúto pomôcku (nazýva sa to-do today):
1. To-do today:
– napíšte si činnosti, ktoré chcete za daný čas (deň, týždeň) spraviť
– červenou farbou vyznačte dôležité a naliehavé činnosti
– modrou zasa tie dôležité, ale nie naliehavé
– zelenou veci, ktoré keď neurobíte, tak sa nič sa nedeje, ale je to plus
– označte číslami poradie a škrtajte, keď si stanovené ciele splníte
– zapíšte si približne 6 vecí (je to ideálny počet), ktoré by mali trvať cca 30 až 60 minút
Ďalšou pomôckou je to-do list, kde sa zapisujú činnosti, ktoré nám priebežne vyskočia v čase, aby sme na nich nezabudli.
Poslednou možnosťou je aj klasický papierový diár, ktorý tiež dokáže výborne poslúžiť. Môžete si doň zapisovať aj nápady a myšlienky, čo by ste chceli v budúcnosti uskutočniť a nechcete na to zabudnúť.
Do time managementu je potrebné zakomponovať ešte dve veci:
1. delegovanie – položíme si otázku: ,,Musím to urobiť ja, či to môže za mňa spraviť niekto iný?“
2. eliminácia vecí, ktoré v programe byť nemusia, alebo si ich rozdeliť a naučiť sa hovoriť nie
Predstavíme si ešte pojem hrdinstvo, ktoré súvisí s komfortnou zónou. Spočíva v neustálom robení niečoho, v čom sa necítime komfortne a tak vystupujeme z našej komfortnej zóny. Pamätajte, že hrdinami sa nerodíme, hrdinami sa stávame.
Pri boji s prokrastináciou nám môže pomôcť aj tzv. samurajské pravidlo: ak idete vykonať nejakú činnosť, musíte ju spraviť do piatich sekúnd alebo do troch úderov srdca. Dúfame, že naša mini séria o prokrastinácii sa vám páčila a že v mnohom pomohla všetkým. Teraz nezostáva už nič iné, len sa pustiť do akcie s novými vedomosťami.